Почеток на летото со пеколни температури | Панорама | DW | 21.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Почеток на летото со пеколни температури

Летото во Германија почнува со температури до 37 степени. Се предупредува од невреме и пожари, но тоа на граѓаните не им пречи во слободното време да уживаат во секоја „топла“ минута.

Светската метеоролошка организација (ВМО) предупредува од горештини во голем дел од светот. Во Шпанија во јуни се урнати многу температурни рекорди, на пример во Гранада - 41,5 степени Целзиусови, или во Мадрид - 40,1 степен. Од Пакистан стигнуваат информации за 54 степени во градот Турбат.

Неверојатно жешко е и во Германија. Температурите до 37 степени се поднесуваат со престој покрај вода, многу сладолед и ладно пиво. Оние кои мора да работат имаат навистина лоши карти во ракавот. Еве каков е почетокот на летото:

Гледај видео 01:41

Летен пекол

 

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама