Почеток на карневалот | Вести | DW | 11.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почеток на карневалот

*

Со поздравите Алаф и Хелау денеска ќе почне петото годишно време во карневалските метрополи во Германија. Во точно 11 часот и 11 минути во Келн, Бон, Диселдорф и Мајнц ќе почне карневалското доба, кое годинава ќе трае до 5 февруари. На отварање на карнавелската сезона само во центарот на Келн се очекуваат околу 70 илјади луѓе.