Потребни се дополнителни средства за заштита на климата | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потребни се дополнителни средства за заштита на климата

Германија мора да издвојува дополнителни четири милијадри евра годишно за да ги спречи последиците од промената на климата, соопшти министерството за животна средина. Инудстриските земји мора да до 2050 година за 80% да ја намалат емисијата на шетни гасови во атмосферата, вели претставникот на министерството Андреас Торге. Тој за весникот “Билд Ам Зонтаг” вели дека само со големи инвестиции е можно да се запре затоплувањето на земјината топка.