Потребни се дополнителни испитувања за вклучување на реакторот во Јапонија | Вести | DW | 10.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потребни се дополнителни испитувања за вклучување на реакторот во Јапонија

*

Јапонската атомска централа Кашивазаки, не смее повторно да почне со работа сметаат ОН. Пред повторно да бидат вклучени реакторите на центраалата неопходни се натамошни испитувања. Поради земјотрес со јачина од 6,8 степени, од реакторот кон средината на јули истече радиоактивна вода, а еден трансформатор беше запален.