Потрага по причината за мега-помрачувањето | Свет | DW | 17.06.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Потрага по причината за мега-помрачувањето

По целосниот прекин во снабдувањето со електрична енергија во Аргентина и Уругвај, експертите и натаму се во недоумица околу причината. Во меѓувреме, речиси сите светилки повторно светат во двете јужноамерикански земји.

Десетици милиони луѓе останаа без струја во Уругвај и во Аргентина по неразјаснетиот прекин во поврзаната електроенергетска мрежа во двете земји. Благодарение на големите напори на властите да овозможат снабдување со струја во меѓувреме околу 40 милиони Аргентинци и три милиони Уругвајци добија електрична енергија.

Инаку на вчерашните регионални избори во Аргентина избирачите гласаа со помош на светлата на нивните мобилни телефони. Јавниот превоз не функционираше, а беа затворени и продавниците во двете земји. Познато е дека електроенергетската мрежа на Аргентина и на Уругвај е во многу лоша состојба, но досега никогаш се нема случено целосен прекин во снабдувањето на електрична енергија. Делумни прекини се случуваат релативно често и тоа на лето во декември, кога температурите се искачуваат преку 40 Целзиусови степени.

Причината за колапсот на системот кој се случи вчера во 7 часот наутро по локално време сѐ уште не е утврдена, истакна аргентинскиот претседател Маурицио Макри. Секретарот за енергија Густаво Лопатеги пак објасни дека системот автоматски се исклучил, бидејќи била забележана дестабилизација на напонот. Во една недела без екстремни температури мрежата располага со резерви на електрична енергија од 20 проценти, и затоа целосното исклучување не било нормално. Лопатеги притоа не ја исклучи можноста за хакерски напад, но додаде дека смета дека таа е малку веројатна. Тој очекува резултатите од истрагата на бидат познати во рок од седум до десет денови.

 

Реклама