Потрага по опасни криминалци кои избегаа од косовскиот затвор Дубрава | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потрага по опасни криминалци кои избегаа од косовскиот затвор Дубрава

*

Косовската полициска служба побара помош од соседните земји во потрагата по седуммина затвореници осудени за тероризам или тешки кривични дела кои избегаа од затворот Дубрава. Меѓу нив се наоѓаат и Лирим Јакупи кого Македонија го бара за поврзаност со нападот во кој во 2004-та година беа ранети тројца македонски полицајци како и Рамадан Шити кој е обвинет за убиство на таксист и за бомбашки напад врз полициската станица на Бит Пазар . Косовската полиција смета дека затворениците при бегството имале вооружена помош од надвор а ја истражува можноста за евентуална помош од внатре .