Потрага по исчезнатите во рударската несреќа во Украина | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потрага по исчезнатите во рударската несреќа во Украина

*

Во украинскиот град Доњецк прогласена е тридевна жалост по вчерашната експлозија на метан гас во рудникот за јаглен во кој според последните информации загинале 72 лица. Спасувачките екипи сеуште трагаат по 30 рудари. Владата вети финансиска помош за семејствата на настраданите.