Потврден нападот врз германски конвој во Кабул | Вести | DW | 31.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потврден нападот врз германски конвој во Кабул

*

Во самоубиствен напад што се случи денеска на аеродромот во Кабул врз два германски воени камиони, загина најмалку еден авганистански војник, а повеќемина се повредени. Според германската армија, повредени се и еден германски војник и четворица белгиски. Очевидци тврдат дека атентаторот влетал со неговото возило полно со експлозив директно во двата германски камиони додека тие го напуштале аеродромот. Возачите успеале да забрзаат и го избегнале возилото со експлозив, кое потоа удрило во група авганистански војници.