Потврдена шампионската титула на Раиконен | Вести | DW | 17.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Потврдена шампионската титула на Раиконен

*

Возачот на Ферари, Кими Раиконен останува шампион во Форумула еден за годинава. Комисијата за жалби на Меѓународната автомобилска федерација, ФИА го одби као неоснован, приговорот на тимот на Мекларен мерцедес во врска со наводното прекршување на правилата од страна на Бе ем ве и Вилјамс на последната годинешна трка за големата награда на Бразил. Доколку жалбата беше прифатена, возачите на овие два тима Кубица и Розберг ќе беа дискфалификувани и така шампион ќе станеше пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон.