Постигнат компромис на Самитот на ЕУ во Брисел | Вести | DW | 23.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Постигнат компромис на Самитот на ЕУ во Брисел

*

По 36 часовен преговарачки маратон , лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа согласност за новиот договор за основите на функционирањето на ЕУ во иднина , кој преставува замена за пропаднатиот европски устав .

Полска која се спротиставуваше на новиот механизам за гласање со двојно мнозинство од земјите и населението , попушти, но сепак издејствува одложување и така наместо во 2009-та новиот систем за гласање ќе стапи во сила во 2014 . Канцеларката изрази задоволство од постигнатиот компромис, истакнувајќи дека е направен значаен напредок и оти Унијата излезе од состојбата на статус кво