Последно предупредување од пакистанската армија | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Последно предупредување од пакистанската армија

*

Пакистанската армија денеска повторно ги повика екстремистите во Црвената џамија безусловно да се предадат. Ова е последниот повик, пред да стапат во акција. Пакистанскиот претседател Первез Мушараф и премиерот Шаукат Азиз имаат вонредна средба со безбедносните структури. Во џамијата веќе цела недела се затворени и многу жени и деца, а екстремистите одбиваат да се излезат од таму. Илјадници демонстранти вчера во Исламабад повикаа на мирно решение на кризата.