Последен ден од конгресот на СПД | Вести | DW | 28.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Последен ден од конгресот на СПД

*

На третиот ден од партискиот конгрес на Социјалдемократите на Германија треба да ја усвојат новата партиска програма. Во текот на вчерашниот ден делегатите, изнанедувачки се изјаснија, на германските автопати да има ограничување на брзината на 130 киломтери на час и се изјаснија за продолжување на мандатот на Бундесверот во Авганистан. Партискиот конгрес треба да заврши попладнево со говор на старо новиот шеф на СПД, Курт Бек.