Порага по киднаперите на Германката во Кабул | Вести | DW | 19.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Порага по киднаперите на Германката во Кабул

*

По грабнувањето на Германката во Кабул , авганистанската полиција спроведува голема потера за да ги спречи нејзините киднапери да го напуштат градот. Според сознанијата на министерсвото за внатрешни работи на Авганистан 31-годишната германска хуманитарна работничка не била киднапирана од талибанските бунтовници , туку од криминална банда . И Талибанците отфрлија каква било поврзаност со случајот . Германското министерство за надворешни работи формира Кризен штаб и соопшти дека интензивно работи со авганистанските власти за ослободување на Германката.