Попоски и Димас се заложија за изнаоѓање заемно прифатливо решение за името | Македонија | DW | 07.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Попоски и Димас се заложија за изнаоѓање заемно прифатливо решение за името

На првата билатерална средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Попоски и Димас, по пресудата од Хаг, декларирана е обострана посветеност за постигнување заемно прифатливо решение за иметo.

default

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Попоски и Ставрос Димас, се сретнаа вчера (06.12) на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ, што се одржува во Вилнус, Литванија. Двајцата министри се заложиле за постигнување заемно прифатливо решение за иметo.
Попоски побарал од својот грчки колега почитување на меѓународниото право и
на институциите кои го имплементираат, додека Димас истакнал дека Грција се
залага за проширување на Европската унија со земјите од регионот, на што Попоски се заложил за конкретни дејства во оваа насока.

Автор:СН/ЕМФ/миа/макфакс

Редактор: Симе Недевски

Поврзана содржина