Попоски во посета на Брисел | Македонија | DW | 19.12.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Попоски во посета на Брисел

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски денеска и утре е во посета на европските институции во Брисел, во функција на продолжувањето на европската и евро-атлантската интеграција на Македонија.

Mazedonischer Außenminister Nikola Poposki in Berlin Wer hat das Bild gemacht/Fotograf? Silvera Padori-Klenke Wann wurde das Bild gemacht? 6. September 2011 Wo wurde das Bild aufgenommen? Mazedonische Botschaft DW/ Padori

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Попоски ќе има средби во Европскиот парламент и Европската комисија во функција на продолжувањето на европската и евро-атлантската интеграција на Македонија.

Како што информираат од Министерството за надворешни работи, министерот Попоски ќе настапи и во Центарот за европски политики во Брисел при што ќе зборува за интеграцијата на Република Македонија во ЕУ и НАТО, во контекст на неодамна објавената пресуда од страна на Меѓународниот суд на правдата.

Пред претставници на дипломатскиот кор, на европските институции и на медиумите, во влијателниот бриселски тинк-тенк ќе бидат изложени очекувањата на Република Македонија во евро-атлантската и европската интеграција по објавување на пресудата на Судот во Хаг, а истовремено ќе биде направен и осврт на реформските активности на Македонија на патот кон членството во НАТО и отворањето на преговорите со ЕУ.

Автор: ЖА/АТ/миа

Редактор: Ж.Ацеска