Поплави во Африка | Вести | DW | 15.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Поплави во Африка

*

Силните дождови доведоа до поплави во повеќе региони на Африка и делумно ја уништија жетвата.Во најмалку дванаесет земји на истокот и западот од континентот спорд извештаите има огромни површини под вода.Во делови од Гана е прогласена вонредна состојба,а загинале најмалку 20 луѓе.Повеќе од 400 илјади луѓе во Гана ги напуштиле своите домови,а илјадници исто така и во Уганда и Етиопија.