Понуда за примирје со северен Либан | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Понуда за примирје со северен Либан

По неколкудневни борби во северен Либан , армијата на оваа земја им понуди примирје на палестинските исламисти. Армијата е подготвена за прекин на огнот доколку палестинската милитантна група Фатах Ал Ислам , ги запре нападите врз нејзинирте војници во бегалскиот логор Нар ел Баред – изјави либанскиот министер за информации Марван Хамади:

„ Оваа не е војна меѓу Либанците и Палестинците. Ова е битка меѓу легитимната либанска армија и терористичката група која се крие во палестинскиот камп , и која е организирана , финансирана и вооружена од Сирија“- истакна Хамади .

Инаку и во текот на вчерашниот ден имаше жестоки судири во палестинскиот логор во кој загинаа повеќе лица.