Полт-одлука за Косово до крајот на летото | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Полт-одлука за Косово до крајот на летото

Американскиот амбасадор во Белград Мајкл Полт ја пренесе решеноста на САД во Советот за безбедност на ОН да биде донесена Резолуција за Косово до крајот на летото. Тој најави интензивни разговори со сите членки,вклучувајќи ја и Русија.

Косовскиот премиер Агим Чеку изјави денеска дека нема да има нови преговори за Косово без оглед на ставовите на Србија и на Русија.Тој очекува посетата на делегацијата на ОН на Косово да биде поттстрек за забрзување на донесувањето одлука.