Полска ќе го поддржи европскиот договор | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полска ќе го поддржи европскиот договор

*

Новиот полски премиер Доналд Туск во неговото прво обраќање во парламентот најави промени во европската политика. Туск нагласи дека Полска е подготвена во наредните денови да го поддржи европскиот реформски договор. Полската владата планира до крајот на наредната година да ги повлече сите 900 војници од Ирак. Туск се заложи и за брзо воведување на еврото во земјата.