Полска-се подготвува формирање влада | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полска-се подготвува формирање влада

*

Полскиот иден премиер Доналд Туск сака да ги подобри односите на својата земја со Германија и со Русија.По седницата на партиското претседателство на Граѓанската платформа,тој изјави дека се надева на добра соработка со полскиот претседател Лех Качински.Тој е брат близнак на досегашниот премиер Јарослав Качински,чија партија Право и правда ги загуби парламентарните избори во неделата.Туск најави подготвителни разговори за формирање коалициона влада со Партијата на земјоделците.