Полска подготвена за компромис околу европскиот устав | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полска подготвена за компромис околу европскиот устав

*

Во спорот околу евроскиот устав, премиерот на Полска Јарослав Качински најави дека е можно да се постогне компромис. Комрпмисот станува пореален по вчерашната посета на францускиот претседатл Никола Саркози на Варшава. Саркози, му предложил на полскиот премиер ново решение за спорот. Полска се заканува дека на самитот на Европската унија наредната недела ќе употреби вето доколку не се најде задоволително решение за прашањето за правата на гласање. Полска е против така нареченото двојно мнозинство, со кое големите држави добиваат повеќе тежина при гласањето.