Полска останува упорна | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Полска останува упорна

*

И покрај многустраните апели до противниците на реформите, не е на повидок согласност околу спорот за европскиот договор. На средбата на министрите за надворешни работи на Европската унија во Луксембург, полската министерка за надворешни работи Ана Фотига потврди дека нејзината земја нема да ја прифати предложената реформа за начинот на гласање. Претходно и полскиот премиер Јарослав Качински јасно соопшти дека

Полска е подготвена на компромис, но не и на капитулација.