Полска – колаборатори | Вести | DW | 14.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Полска – колаборатори

Полскиот премиер Лех Качински најави донесување нов закон со кој треба да се откријат лицата кои соработувале со тајната полиција на поранешниот комунистички режим во земјата. Претходно, полскиот уставен суд го отфрли првиот закон кој беше исклучително контроверзен. Тој требаше да принуди стотици илјади политичари, интелектуалци, службеници и новинари да дадат изјава за нивните контакти со поранешната тајна полиција.