Полска – апсење | Вести | DW | 30.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полска – апсење

*

Поранешниот полски министер за внатрешни работи, Јануш Качмарек, кој беше отпуштен од премиерот Качински неодамна, е уапсен поради мешање во истрагата на криминални дела. Медиумите јавуваат дека Качмарек ја информирал надлежната парламентарна комисија дека владата на Качински ги употребува тајните служби и министерството за правда за да ги компромитира политичките противници.