Полската влада поднесе оставка | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полската влада поднесе оставка

*

Два дена по изборниот пораз полската влада под водство на премиерот Јарослав Качински се повлече. Претседателот на национал конзервативната партија Право и правда, му ја поднесе својата оставка на претседателот и негов брат близнак Лех Качински. Ваквиот развој на настаните следува по парламентарните избори на кои победи опозицијата под водство на Доналд Туск.