Полската влада поднесе заклетва | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полската влада поднесе заклетва

*

Новата полска влада од денеска официјално стапи на должност. Новиот премиер Туск и неговиот кабинет поднесоа заклетва пред претседателот Лех Качински. Полската владина коалиција сега е составена од либералната граѓанска платформа на Туск и народната земјоделска партија. Според набљудувачите се очекува новата влада да ги подобри нарушените односи меѓу Полска и ЕУ.