Половина милион луѓе во Мосул без вода за пиење | Свет | DW | 01.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Половина милион луѓе во Мосул без вода за пиење

Откако останаа без храна и струја, стотици илјади цивили во опколениот ирачки град Мосул сега се соочуваат и со недостаток на питка вода. ОН предупредува од катастрофа

Околу 500 илјади цивили во Мосул се соочени со „катастрофален“ недостаток на вода, предупредува ОН, додека продолжува офанзивата на ирачките воени сили против радикалите на Исламската држава кои го контролираат градот.

Жителите на градот веќе страдаат поради големиот недостаток на храна и струја, но сега остануваат и без питка вода, вели Лизе Гранде, хуманитарен координатор на ОН во Ирак.

„Речиси половина милион цивили, кои и онака веќе секојдневно страдаат, сега немаат ни пристап до питка вода. Последиците за децата, жените и семејствата ќе бидат катастрофални“, вели Гранде.

Десетици илјади ирачки трупи и нивни сојузници започнаа офанзива за ослободување на Мосул, кој беше освоен од Исламската држава пред две години.

По повеќенеделни борби, ирачките сили успеаја да го опкружат градот и да навлезат во источните предградија, каде се водат улични битки со џихадистите. 

Mossul IS Irak

Во текот на борбите беше уништен доводот на вода

Во текот на борбите беше уништен доводот на вода во дел од градот под контрола на Исламската држава.

„Доколку не се врати дотокот на питка вода во следните денови, цивилите ќе бидат принудени да користат несигурни извори на вода, со што децата ќе бидат изложени на ризик од различни болести“, соопшти Уницеф.

Ирачките воени команданти велат дека досега успеале да освојат околу 40 проценти од источен Мосул.

Воздушните напади ја намалиле способноста на ИД да изведува самоубиствени напади- најмоќното и витално оружје на џихадистите.

Ирачките сили побараа од цивилите да останат во своите домови за да се избегне масовно раселување од градот.

Напредувањето на офанзивата оди бавно и покрај тоа што силите на Исламската држава бројат само меѓу три и пет илјади луѓе, но сојузниците тврдат дека тие го користат цивилното население како човечки штит.

DW.COM

Реклама