Полиција спречи верници на Цетинскиот манстир | Вести | DW | 18.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полиција спречи верници на Цетинскиот манстир

Специјалци на црногорската полиција спречија денеска неколку стотици приврзеници на Црногорската православна црква да влезат во цетинскиот манастир и да отслужат литургија.Таа била отслужена на неколку стотина метри од манастирот.Манастирот инаку е седиште на Црногорско приморската митрополија на Српската православна црква.Верниците скандирале против митрополитот црногорско приморски Амфилохие ,извикувајќи ова не е Србија.

СПЦ и останатите православни цркви не ја признаваат ЦПЦ.Црногорскот претседател Филип Вујановиќ претходно изјави дека државата ќе го штити имотот на СПЦ.