Полицијата спречи нови безредија на истокот на Германија | Свет | DW | 16.09.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Полицијата спречи нови безредија на истокот на Германија

Во германскиот град Бауцен се спречени нови безредија. И вчеравечер неколку стотини десни екстремисти стоеја наспроти левичарски демонстранти.

По безредијата од средата, полицијата во Бауцен го зголемува присуството. Десничарски групи за викендов најавија демонстрации во градот.

Вчеравечер полицијата се постави меѓу 350-те десни екстремисти и 25-темина левичарски демонстранти и спречи ново насилство. Во средата во Бауцен дојде до судир на десните радикали со околу 20-мина бегалци.

Бегалците добија забрана за излегување навечер, а полицијата го зајакна обезбедувањето на нивните сместувалишта. Атмосферата во градот е тензична.

Гледај видео 00:44

Во Бауцен е тензично

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама