Полициски час во Кербала | Вести | DW | 28.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полициски час во Кербала

*

Локалните власти започнаа со евакуација на шиитските аџии во ирачкиот град Кербала поради судирите меѓу силите за безбедност и вооружените групи. Полицијата нареди воведување полициски час на неопределено време. Судирите започнаа синоќа кога полицијата отвори оган кон групата верници кои протестираа поради мошне зајакнатото обезбедување на верскиот празник со која се одбележува роденденот на 12-тиот и последен мула, Мохамед ал Махди. Во инцидентите досега загинаа шест лица.