Полициските службеници на Граничната полиција во БиХ во штрајк | Свет | DW | 30.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Полициските службеници на Граничната полиција во БиХ во штрајк

Полициските службеници на Граничната полиција на Босна и Херцеговина денеска (30.04) напладне стапија во штрајк. Треба да се смета со задржување на граничните премини.

default

Поради усвојувањето на Предлог буџетот на институциите на Босна и Херцеговина со кој е предвидено намалување на платите и надоместоците на полициските службеници, донесена е одлука да се штрајкува. „Изразуваме огорченост поради фактот што актуелната власт немаше разбирање за оправданите предлози на синдикатот“, изјави претставникот на синдикатот на полициските службеници, Свевлад Хофман. Од синдикатот се апелира до граѓаните за солидарност и разбирање поради веројатно подолгото задржување на граничните премини, со напомена дека граничните контроли и процедури ќе се спроведуваат согласно важечкиот закон. Од синдикатот не наведуваат до кога ќе трае штрајкот, но се нагласува дека ќе се истрае на барањата. Најниската плата на полициски службеник на Граничната полиција изнесува 638 конвертибилни марки, велат синдикалците и додаваат дека платите им се пониски за околу 30 проценти во однос на некои ентитетски, односно кантонални полициски агенции.

Реклама