Политковскаја – убиство | Вести | DW | 28.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Политковскаја – убиство

*

Советот на Европа го поздрави апсењето на десетте лица осомничени за убиство на Ана Политковскаја, руска новинарка критички настроена кон режимот во Москва. Престедателот на парламентарното собрание на Советот на Европа, Рене Ван Дер Линден, изјави дека треба да биде направено се‘ за вистината околу убиството да излезе на виделина.

Според рускиот државен обвинител, Јуриј Чајка, лицата кои стојат зад убиството, живееле надвор од Русија и имале за цел да ја дестабилизираат земјата.