Политковскаја – апсења | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Политковскаја – апсења

*

Речиси една година по убиството на руската новинарка, Ана Политковскаја, која беше критички настроена кон руската влада, обвинителството во таа земја објави дека се уапсени десет осомничени лица. Се вели дека подигнувањето обвинение ќе се случи набрзо. Политковскаја, меѓу другото, пишуваше за повредите на човековите права во Чеченија и отворено го критикуваше рускиот претседател Путин.