Политичкото наследство на Кол | Свет | DW | 17.06.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Политичкото наследство на Кол

„Татко на германското единство“ е прекарот кој Хелмут Кол поради својата политичка активност го доби кај Германците. Неговите историски заслуги се големи.

Дури погледнато и од актуелна перспектива, влијанието на Хелмут Кол сѐ уште е големо во Германија и во Европа , ако се има предвид дека тој е   „политички татко“ на сегашната предводничка на Германија и на Европската Унија, Ангела Меркел. Кол актуелната германска канцеларка ја нарекуваше „свое девојче“. Тој беше првиот канцелар на повторно обединета Германија. 16 години беше на функцијата, подолго од сите други канцелари. За историските заслуги на поранешниот германски канцелар кој почина вчера на 87-годишна возраст повеќе во следново видео:

Гледај видео 00:55

Историските заслуги на Хелмут Кол

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама