Политичкиот дијалог мора да даде резултати | Теми на денот | DW | 14.02.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Политичкиот дијалог мора да даде резултати

Македонија доби јасна порака од НАТО : напредок има, но на реформите мора уште многу да се работи. Но, генералниот секретар на НАТО Јап Де Хоп Шефер и амбасадорите на Алијансата се загрижени поради нешто друго: недостигот на политички дијалог во Македонија

Груевски сo генералниот секретар на Алијансата Шефер

Груевски сo генералниот секретар на Алијансата Шефер

"Бојкотот на парламентот не е решение на проблемите. Молбата од амбасадорите не само до премиерот туку и до опозиционата партија ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети да се заложат да има сериозен политички дијалог во земјата", рече генералниот секретар на Алијансата Јап Де Хоп Шефер. Препораката од НАТО е да не се дозволи недостатокот на политички дијалог да влијае негативно врз евроинтегративните процеси. Македонскиот премиер Груевски, во Брисел настапи со истото тврдење - дијалог во Македонија има:

“Коренот на проблемот лежи уште во времето кога се договараше новата влада и кога ДУИ не ја доби ексклузивноста да биде дел од владата. Но, сепак ќе ги засилиме напорите да оствариме почести контакти и да ги решиме проблемите“,рече Груевски.

Шефер повтори дека Македонија ја има поддршката од НАТО, но мора да се продолжат реформите:

"Во летото во 2008 како што знаете ќе има самит на НАТО. Билети нема, гаранции нема, но јасно е дека сојузниците сакаат да ги стимулираат земјите аспиранти до тогаш да ги завршат потребните реформи. Тоа е нашата порака."

Груевски е свесен за задачата која му претстои:

“Свесни сме дека е ова клучна година за Македонија и дека треба да ги забрзаме реформите и успешно да ја завршиме 2007 за да им дадеме шанса на пријателите во НАТО да не поканат за членство. Свесни сме дека поголемиот дел од работите зависат од нас, и ќе се трудиме да ја завршиме нашата задача",истакна Груевски.

Неизбежно дел од разговорите била и темата Косово.

Генералниот секретар на НАТО ја осуди секоја форма на насилни демонстрации, предупредувајќи дека тоа го загрозува ионака сложениот процес на утврдување на косовскиот статус:

“Никој ниту во Белград ниту во Приштина не смее да се лаже дека насилството може да помогне во решавање на тој процес”.

Шефер нагласи дека во интерес на сите страни е да ги земат сериозно предлозите на Ахтисари.

Македонскиот премиер Никола Груевски изјави дека ги поддржува предлозите на специјалниот претставник на ОН и нагласи дека за Македонија е многу важно решението на косовскиот проблем, а особено решавањето на проблемот со границата со Косово, да се реши што побрзо.Тој истакна дека Македонија ги поддржува напорите на меѓународната заедница и ги следи своите интереси. Генерало, утврдувањето на статусот на Косово на пример би било и добар знак за инвеститорите да дојдат во регионот, бидјеќи како што рече Груевски, луѓето во Западниот Балкан живеат во тешки економски услови и имаат низок животен стандард, поради што решението ќе придонесе кон подобрување на клвалитетот на животот. Според него планот на Ахтисари е добра основа за преговори меѓу инволвираните страни.

Реклама