Полетаа торнадо авионите | Вести | DW | 02.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полетаа торнадо авионите

Германските извиднички авиони торнадо денеска полетаа кон Авганистан во рамките на мисијата на барање на НАТО. Германскиот министер за одбрана Франц Јосеф Јунг при испраќањето на околу 200те војници нагласи дека торнадата имаат извидничка мисија а немаат борбен налог. – Мандатот што го додели Бундестагот е ограничен до 13 октомври. Германскиот уставен суд на средината на април ќе расправа по жалбата од страна на левичарскатат фракција против ангажманот на торнадо авионите во Авганистан.