Покрената анти-терористичка истрага по експлозијата во возот во Русија | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Покрената анти-терористичка истрага по експлозијата во возот во Русија

*

Руските власти покренаа истрага за терористички напад по експлозијата на бомба во патнички воз кој сообраќал на релација Москва-Санкт Петерсбург. Според последните информации во нападот се повредени 60 лица, дел од нив сериозно. Полицијата веќе потврди дека експлозијата била предизвикана од рачно изработена бомба. Сеуште е нејасно кој го извел и кој стои зад нападот. Во меѓувреме беше соопштено дека рускиот претседател Владимир Путин лично ќе ја надгледува истрагата.