Познат составот на новиот британски кабинет | Вести | DW | 29.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Познат составот на новиот британски кабинет

*

Новиот британски премиер Гордон Браун, со значајно променет состав во својот кабинет ги соопшти приоритетите на неговата политика. Нов министер за надворешни работи е Дејвид Милбанд, поранешен министер за развој. 41 годишниот Милбанд е најмлад шеф на британската дипломатија во последните 30 години. Џек Стро ќе го води министерството за правда, за прв човек во секторот финансии е именуван Алистер Дарлинг. Браун функцијата ја презеде од Тони Блер кој е именуван за специјален претставник на мировниот квартет на блискиот исток. Германската канцеларка Ангела Меркел во телефонски разговор му ја честиташе новата функција на Браун и го покани да го посети Берлин.