Познати полуфиналистите во купот на УЕФА | Теми | DW | 07.04.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Познати полуфиналистите во купот на УЕФА

Шалке е единствениот германски преставник кој останува во игра за највисок пласман во едно од европските клупски натпреварувања.

default

Шалке по трет пат во својата клупска историја се пласира во полуфинале на европски фудбалски куп. Овој пат е меѓу четирите најдобри во купот на УЕФА. Целата работа во дуелот против Левски беше практично завршена уште во првиот натпревар, кога Шалке во Софија победи со 3:1. Синоќа во реваншот беше огигледно дека неговите играчи само настојуваа да ја одржат стекната предност. Средбата заврши 1:1, при што гостите поведоа во првиот дел, а Шалке воспостави рамнотежа во втората половина.

„Не бев особено израдуван израдуван со првото полувреме оти планиравме нешто сосем поинаку. Но секогаш е така кога се влегува како голем фаворит во вакви средби, тука има механизми врз кои тешко може да се влијае„ рече тренерот мна Шалке Мирко Сломка

За противник во полуфиналето Шалке го доби шпанскиот преставник Севиља, која против Зенит во Санкт Петерсбург одигра 1:1. Во второто полуфинале играат Мидлсбро, кој синоќа го победи Базел со 4:1 и Стеауа, која во градскиот дуел во Букурешт беше подобра од Рапид.