Пожар му се заканува на Дубровник | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожар му се заканува на Дубровник

*

Пожар зафати две предградија на Дубровник, при што се уништени неколку куќи. Власите браат доброволци кои ќе помагаат во гаснењето, а граѓаните кои се загрозени се повикуваат да ги напуштат домовите во градот, кој е прогласен за светско културно наследство од страна на Унеско. Пожарот избил во соседна Босна и Херцеговина, а ветерот го разгорел во правец на Дубровник. Гаснењето на пожарот е дополнително отежнато поради можноста од нагазни мини останати од војната во Босна.