Пожари зафатија делови од Франција и Шпанија | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Пожари зафатија делови од Франција и Шпанија

*

Над 6000 луѓе се евакуирани од францускиот азурен брег и шпанскте летувалишта во областа Тарагона поради пожари. Во огнената стихија во Франција се повредени 6 лица, а е се уништени 2000 хектари вегетација. Во Шпанија само за еден ден изгореа 600 хектари вегетација, поради мерки на претпазливост затворен е автопатот кој го поврзува југот на земјата со Франција.