Пожари - Грција - Европа | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожари - Грција - Европа

*

Два големи шумски пожари во Грција се шират и понатаму. Во паниката пред огнената стихија голем број туристи ги напуштија летувалиштата. На полустровот Пелопонез армијата со хеликоптери го евакуира локалното население. Во пожарите до сега животот го загубија најмалку 37 лица, од кои двајца француски туристи.

Пожари има и во италијанските покраини Калабрија и Сицилија. А во Португалија изгореа 200 хектари шума во близина на туристичкиот центар Синтра.