Пожари во Италија | Вести | DW | 23.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожари во Италија

*

Пожарникарите на Сицилија досега залудно се борат со повеќе шумски пожари на островот. Двата поголеми беснеат во близина на градот Месина. Според информациите на локалните власти, загинале три лица. Унишетни се повеќе од 2 ипол илјади хектари шума. Поради големите горештини со температури околу 40 степени, и во други региони на Сицилија избувнаа пожари за кои се смета дека ги подметнале криминалци.