Пожари во Австралија: Шокантно и застрашувачки | Свет | DW | 08.01.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Пожари во Австралија: Шокантно и застрашувачки

Борбата против огнената стихија во Австралија ни оддалеку не е завршена. Штетите се огромни.

Состојбата со пожарите во Австралија не се смирува. Бројот на загинати се зголемува, штетите се огромни. Економијата страда - од земјоделството до туризмот. Австралискиот премиер Скот Морисон оцени дека ситуацијата е „шокантна и застрашувачка“.

Дождот и температурите околу 23-от степен им дадоа малку време за здивнување на пожарникарите, но борбата против пламените јазици ни оддалеку не е завршена. Во сојузната држава која е најмногу погодена, Нов Јужен Велс, сѐ уште има околу 100 пожари. Се стравува дека состојбите во петок можеби повторно ќе се влошат поради тоа што се очекуваат температури над 40-от степен.

Гледај видео 01:00

Штета од стотици милиони долари

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама