Поднесено обвинение против Жак Ширак | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Поднесено обвинение против Жак Ширак

*

Против поранешниот француски претседател Жак Ширак денеска е покренато обвинение за проневера на државни пари во периодот кога бил градоначалник на Париз. Во аферата станува збор за лажни договори за членови на партијата на Ширак РПР. Стотици функционери на партијата тогаш биле плаќани од државна каса иако тие работеле исклучиво за партиски потреби. Ширак беше градоначалник на Париз од 1977 до 1995 година.