Подметната бомба под автомобил на уредникот на „Зери е популит“ | Вести | DW | 10.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Подметната бомба под автомобил на уредникот на „Зери е популит“

Автомобилот на главниот уредник на весникот на албанските социјалисти „Зери е популит“ синоќа е дигнат во воздух во подметната експлозија во Тирана. Главниот уредник на весникот, Ерион Браче кој е и пратеник во парламентот за време на експлозијата бил во својата канцеларија. Ова е втора експлозија и атентат врз него, а Браче за нападите го обвини премиерот Сали Бериша. Браче се сомнева дека атентатот е направен поради неговите критики на сметка на власта.