Подигнато обвинение против Курти | Вести | DW | 05.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Подигнато обвинение против Курти

*

Меѓународниот обвинител на Косово подигнал обвинение против Албин Курти лидерот на здружението „Самоопределување“ заради организирање на насилните демонстрации од 10 февруари годинава. Курти се товари за учество и организација на групата која извршила криминални активности. За време на демонстрациите загинаа две лица, а над 80 беа повредени во судирите со полицијата. „Самоопределување“ е против преговори за статусот и бара независност за Косово.