Поддршка на израелско палестинските разговори | Вести | DW | 24.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Поддршка на израелско палестинските разговори

*

Блискоисточниот мировен квартет по неколкугодишен застој гледа шанси за придвижување на мировниот процес. Претставниците на ОН, САД, ЕУ и Русија на разговорите во Њујорк се согласија дека билатералните разговори меѓу израелскиот премиер Ехуд Олмерт и палестинскиот претседател Махмуд Абас даваат повод за надеж. Претставниците на квартетот ја поддржаа мировната конференција за блискиот исток, планирана за ноември. САД соопштија дека на конференцијата ќе бидат поканети 11 земји од арапската лига, вклучувајќи ги Сирија и Саудиска Арабија