Поддршка за Македонија во НАТО | Македонија | DW | 30.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Поддршка за Македонија во НАТО

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попопски, во разговор за американската телевизија МСНБЦ, порача дека Македонија треба и заслужува да биде членка на НАТО.

„Македонија е петти најголем поддржувач на мисијата во Авганистан, согласно бројот на жители, и ние покажавме дека имаме капацитет да дејствуваме и да придонесеме кон оваа мисија. Македонија дефинитивно е земја која треба да биде членка на НАТО и го заслужува тоа“, изјави Попоски за МСНБЦ.

Телевизијата, во прилогот насловен како „НАТО – игра со името“, посочува на грчкото вето за членството на земјата во алијансата поради спорот со името, но и на грчкиот став дека Македонија не треба да има исто име со нејзината северна провинција.

За спорот со името станува збор и во писмото на трите балтички земји - Литванија, Летонија и Естонија кои го повикуваат данското претседателство на ЕУ на следниот Совет на Европската унија, во јуни, да го постави на агендата прашањето за почеток на претпристапните преговори со Македонија, како и да се побара позитивна одлука од Советот. Спорот за името не смее да го попречува евроинтеграцискиот процес на Македонија, туку преговорите под покровителство на ОН и претпристапните преговори за членство на државата во ЕУ, треба да се одвиваат паралелно, се вели во писмото. Според потпретседателот на литванското Собрание и претседавач со Комитетот за европски прашања Чесловас Станкевичиус, кој денеска имаше средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во работна посета на Литванија, заедничката изјава на претседавачите со комитетите за европски прашања на Литванија, Летонија и Естонија, е доставена до нивниот дански колега Ева Кјер Хансен, а потоа и на состанокот на комитетите за европски прашања на националните парламенти на земјите членки на ЕУ (ЦОСАЦ), кој се одржа во Копенхаген.

Поддршка за зачленување на Македонија во НАТО денеска (30.04) доаѓа и од Норвешка. Норвешкиот министер за одбрана Еспен Барт Ејде по средбата во Осло со македонскиот колега Фатмир Бесими изјави дека Норвешка е силен поддржувач на македонското членство во НАТО и дека поддршката ќе продолжи и по самитот во Чикаго. „Со Македонија продолжуваме тесно да соработуваме како партнер и контрибутор во мисиите. Заедно со македонските трупи сме рамо до рамо во Авганистан и се надевам дека континуирано ќе продолжиме да ја јакнеме соработката се‘ до вашето добивање полноправно членство во Алијансата“, рече Ејде.

Реклама