Погребан пратеникот Ганем | Вести | DW | 21.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Погребан пратеникот Ганем

*

Илјадници лица во либанскиот главен град Бејрут присуствуваа на погребот на убиениот антисириски настроен пратеник Антоан Ганем. Предводникот на церемонијата, Валид Џумбалат ја обвини Сирија дека стои зад атентатот. Во нападот загинаа уште шест лица, а над 50 беа повредени. Атентатот го осуди и Советот за безбедност на ОН.